Audi
BMW
Citroen
Dacia
Fiat
Ford
Honda
Hyundai
Chevrolet
Jeep
KIA
Lancia
Mazda
Mercedes
Mitsubishi
Nissan
Opel
Peugeot
Renault
Seat
Škoda
Toyota
Volkswagen
Volvo
Najnovšie autá
Novinky
Predal tento Mercedes, po rokoch si ho kúpil späť!
Mercedesy sú autami, o ktorých sníva množstvo vodičov. Ich komfort, dizajn a prestíž sú tým, čo na značke baví milióny ľudí. Majú v sebe punc luxusu a zároveň nádych športového ducha. Kedysi boli vyrábané s dôrazom na jedno jediné, na kvalitu. Aj preto sú Mercedesy z 80-tych a 90-tych rokov považované za tie najspoľahlivejšie autá vôbec. Týmto si vedia svojich majiteľov niekedy získať až tak, že aj ak svoj Mercedes predajú, po pár rokoch hu kúpia späť.
Masaryk Racing Days v Brne priniesli súboje aj F1!
Uplynulý víkend sa opäť niesol v znamení prekrásnych a vzrušujúcich súbojov na pretekárskej dráhe tesne za hranicami, v Brne. Na okruhu v Brne sa opäť konalo mimoriadne vydarené podujatie s názvom Masaryk Racing Days, ktoré tradične predstavilo prvotriednu show.
Pred 19 rokmi kúpil BMW, teraz má len 59 km!
To, že sa niekde občas nájde naozaj takmer nejazdené auto a je na predaj sa občas stáva. Obvykle ide o extrémne drahé autá, ktoré boli raritami už v dobe svojej kúpy. Majiteľ ich uložil s účelom predaja o pár desaťročí za výrazne vyššiu cenu. Druhou kategóriou sú autá, ktoré občas jazdil ich majiteľ, obvykle dôchodca a potom napríklad umrel, auto zdedil niekto z rodiny a nerobil s ním už nič. Obvykle majú takéto autá pár tisíc, prípadne pár desiatok ticíc kilometrov. Aby sme tu ale mali naozaj vzácne auto s názvom len pár jednotiek kilometrov? Aj takéto zázraky sa stávajú.
Šéf automobilky dostal za každé predané auto odmenu 81 000 €!
Automobilový priemysel je vzhľadom na jeho veľkosť vo svete v podstate samostatne fungujúcim systémom. Pri výrobe množstva áut sa používajú desiatky subdodávateľov, zásluhou výroby áut majú na svete prácu milióny ľudí. Niektoré automobilky sú úspešnejšie, iné menej, to je normálny fakt. Úmerne k tomu sú so svojimi platmi spokojní aj zamestnanci, vrátene šéfov týchto automobiliek, ktorí sú obvykle hodnotení na základe výkonu. Ak automobilka nepredáva dostatok áut, dobre sa nemá ani jej šéf a obvykle ho to stojí hlavu. Výnimkou je ale pre mnohých neznáma značka Lucid Motors.
Lamborghini Diablo za cenu Octavie?
Kopírovanie je vo svete automobilov relatívne bežné. Akurát sa nenazýva kopírovanie, ale inšpirácia. Ak niektorá automobilka prinesie na svet zaujímavé technické riešenie alebo nejakú inováciu, môžete si byť istí, že po nejakom čase prídu s niečím podobným aj konkurenti, ktorí len sucho prehlásia že sa inšpirovali inde ale inak je ich návrh autorským a jedinečným. Inak sa na to kedysi šlo v Číne, kedy si zobrali populárne a dobre predávané auto a snažili sa ho bez tajností a hanby skopírovať 1:1. Nakoľko na to ale nemali úplne ideálne schopnosti, rozdiel bol poznateľný na prvý pohľad. Teraz tu máme ale niečo celkom odlišné, snahu o totálnu napodobeniu Lamborghini Diablo, ktoré sa ale tým, že nejde o unikát vôbec netají.
Rolls-Royce ukázal ďalšiu špecialitu za 20 miliónov, Droptail Amethyst
Rolls-Royce na základe ešte starej neelektrickej platformy stavia 4 špeciálne autá. Jedno už predstavil, teraz prichádza druhé s názvom RollsRoyce Droptail Amethyst. Je to špecialita, ktorú nebude reprodukovať a je postavená presne podľa požiadaviek konkrétneho zákazníka a po dlhodobej kooperácií a komunikácii pri dolaďovaní jednotlivých detailov. Čo to znamená? Znamená to, že množstvo práce schovanej v tomto vozidle je priamo adekvátne finálnej cene výrazne vyššej ako 20 miliónov eur.
V Paríži elektrické kolobežky skončili!
Elektrokolobežky. Dopravný prostriedok, ktorý ľudí rozdeľuje azda najviac ako sa dá. V podstate je to však pochopiteľné. Niekto má pohon na elektrickú energiu naozaj rád a vidí len výhody, čistá energia, dostupnosť, skrátka všetko fajn. Druhá skupina pozerá na to, odkiaľ elektrická energia je a tým pádom celkom čistá nie je, rovnako berie do úvahy aj to, že elektrokolobežky vedia byť v mestách aj nebezpečné. O ich obmedzení hovorí už viacero krajín, jedno európske mesto sa už doholdalo aj k riešenie.
Auto na slnko, za 120 € až 4 000 km ročne!
Alternatívne spôsoby pohonu sú niečím, čo v poslednej dobe ovláda svet automobilov. Iste, máme tu elektromobily, no mnoho krát ich poháňa elektrina, ktorá tak celkom čistá už nie je. Mnohých okamžite napadne solárny pohon a vedzte, že týmto smerom uvažuje aj množstvo vedcov. V mnohých prípadoch však ide o nepoužiteľné alebo príliš drahé riešenia. Tento jeden vynálet však dáva nádej, že na solárny pohon budeme raz jazdiť aj my, obyčajný plebs.